Çocuk Diş Hekimliği

6-1200x800.jpg

ÇOCUKLAR DİŞÇİYE NASIL GETİRİLİR?

 Türkiye’deki çocukların tamamına yakını diş hekimlerinden korkmaktadır. Çocuklarda diş hekimi korkusu, çok küçük yaşlarda başlar ve  bu korku giderilmezse yetişkinlerde fobi olarak ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. Çocuklarda dişçi korkusu, çocukların sosyal hayatlarında duydukları bazı bilgilere , diş hekiminin yanlış uygulamalarıyla ve ebeveynlerin hatalı yönlendirmeleriyle oluşmaktadır.

ÇOCUKLARDA DİŞÇİ KORKUSUNU YENME ADIMLARI

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir diye merak eden  anne babaların bu konuda araştırmacı ve bilinçli  davranıp  iyi bir çocuk diş hekimi bulmaları gerekir. Çocuklar iyi bir diş hekiminin de yardımıyla bu korkuyu atlatabilir ve çocuğun yetişkinliğinde diş doktoru fobisi oluşması engellenir. Ebeveynlere çocukların diş hekimi korkusunu yenmelerini sağlayacak öneriler:

 ÇOCUKLARI ASLA DİŞÇİYLE KORKUTMAYIN

Çocuklarda diş hekimi korkusu olmasının temel  sebebi yaramazlık ve şımarıklık  yapan çocuklara ‘yaramazlık yaparsan seni doktora götürürüm’ denilerek tehdit edilmesidir. Yaramazlık yapan çocukların doktora götürülmekle,  çocuklarda bu meslek gruplarında çalışan bireylere karşı büyük  bir korku oluşturur.Ebeveynlerin ilk yapması gereken de  çocukları yaramazlık yaptığında bu sözleri söylememek  ve çocukları eğer diş hekimine gitmezlerse ağızlarında oluşacak diş çürüklerini ve beraberinde oluşacak problemleri anlatmaktır. Bu dişçi korkusunun nasıl yenileceğinin ilk adımıdır.Çocuklarda diş hekimi korkusunun nasıl yenileceğine gelindiğinde  diğer aşamalardan biri  diş hekimi tercihini doğru ve etkili  yapmaktır.Çünkü rutin diş kontrolü uzun bir süreçtir. Deneyimli ve alanında uzman hekimlerle çocuklarda doktor korkusunu yenebiliriz ve çocuklarınız sağlıkla gülümser.Çocuklarda diş hekimi korkusu için çocuk diş hekimlerinin muayene odaları ve bekleme yerleri de çok önemli bir etkendir.Çocuk diş doktorlarının odaları çocukların ilgisini çekecek şekilde dizayn edilmeli ve onların oynayabilecekleri sevecekleri oyuncakları barındırmalıdır.Çocuğun korkusunun nasıl yenileceği ise uzman çocuk diş hekimleri tarafından etkili bir şekilde cevaplanır. 

ÇOCUKLARI MOTİVE EDİN

Çocuklarımıza her konuda her zaman destek olmak onların korkularını aşmalarını sağlar. Çocuklarda dişçi korkusunun nasıl yenileceğini  soran ailelerin bu konuda da çocuklarına destek olmaları gerekir.Çocuk diş hekimi muayenesinden sonra onun sevdiği bir yemeği yemesini sağlayarak ya da onu bir şekilde ödüllendirerek çocukları  diş hekimine gitmek için motive edebilir. Ödülle motive edilen çocuklarda korkuyu yenmek daha kolay ve etkili  olur.

DOKTORCULUK OYNAYIN

Çocuğu dişçiden korkanlar için çocuğunuzla doktorculuk oynamak çocuklarda dişçi korkusunu yenmenin adımlarındandır. Evde, çocuğunuzla oynayacağınız bu oyunla çocuğunuza aslında doktordan korkmanın gereksiz olduğunu gösterebilirsiniz.Kendini diş hekiminin  yerine koyan çocuk sizi muayene ederek muayene sırasında size herhangi bir acı vermediğini görür. Aynı şekilde siz doktor olarak bu mesleğin çocuğunuzun gözünde daha sempatik hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

DOKTORA ARKADAŞLARINI DA GÖTÜRÜN

Çocuklarda diş hekimi korkusunu yenmek için yapılacak bir diğer adım da çocuğunuzun yanında olup ona destek olacak arkadaşlarıyla diş hekimine gitmenizdir. Arkadaşlarının davranışlarından ve tavırlarından çok etkilenen çocukların korkuları da buna göre şekil alır.Çocuğunuzun yanında yer alacak arkadaşını seçerken onun daha önce diş hekimi muayenesinden geçmiş ve şimdi herhangi bir korkusu olmadığından emin olmalısınız. Böylece çocuklarda dişçi korkusu aşılır.

YAPILACAKLAR HAKKINDA BİLGİ VERMEYİN

Çocuklarda diş hekimi korkusunu yenmenin yöntemlerinden biride yapılacak işlemler hakkında detaylı bilgi vermemektir.İşlemlerin detaylı bir şekilde anlatılması çocuklarda dişçi korkusunu arttırabilir.Çocuk diş hekimlerinin vereceği bilgiler ile sizin anlattıklarınız uyuşmazsa çocuğun endişesi ve korkusu artar.Bu sebeple ebeveynler detaylı bilgi vermekten kaçınmalıdır.

KONTROLLERİ KESİNLİKLE AKSATMAMALISINIZ

Çocukların ilk süt dişlerini çıkardıktan 6 ay sonra diş hekimi muayenesine başlamaları gerekir.Çocuğu dişçiden korkan ebeveynler için çocuklarını aralıklarla diş hekimi kontrolüne götürmesi çocuklarda doktor korkusunun oluşmasını engeller.Çocuklarda dişçi korkusu nasıl yenilir diye merak edenler için diş hekiminin güler yüzlü, sabırlı, onu sevmesi ve muayene sırasında çocuğun korkmasına neden olacak işlemleri yapmaması gerekir.

logo

Adres:Ege Plaza, Mevlana Bulvarı No:182 Kat:12 Daire:51
Telefon:(0312)286 80 82

Designed by Strategy Cube

Sohbet Başlatın
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button0312 286 80 82