Zirkonyum Kaplama

151-1200x800.jpg

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Diş kaplamaları genelde  porselen kaplama şeklinde uygulanır. Diş kaplamaları metal destekli ve metal desteksiz olarak iki çeşittir. Daha estetik bir gülüş isteyen hastalar için diş hekimleri de daha estetik tedavi yaklaşımları içersindedirler. Bu estetik ihtiyaçlar, diş hekimliğinde daha fazla estetik bir yaklaşım olan zirkonyum alt yapılı dişleri tedavilerinde daha çok kullandırır. Zirkonyum diş kaplama, metal desteksiz kaplamalar grubundan olup, metal destekli kaplamalara göre daha doğal bir görünüm verir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

İlk aşamada diş küçültülür. Muayenede diş etinin sağlıklı duruma geldiği görüldüğünde, özel ölçüler ile hassas ölçümleme yapılır. Sonra laboratuvar çalışması yapılarak hastanın dişine en uygun tonlardaki zirkonyum alt yapısı ve üzerine porselen üst yapısı işlenir. Tüm işlemler sonrasında dişe uyum sağlanarak özel yapıştırıcılar ile kaplamanın dişe tam olarak oturması sağlanır. Kaplama işlemi bittikten sonraki süreçte, bireyler kendi doğal dişlerinden ayırt edilemeyecek bir görünüme ve sağlıklı bir diş yapısına sahip olur.Uygulama hastanın acı hissetmemesi için lokal anestezi ile yapılır.Uygulama sonrasında hastanın doğal diş rengine uygun geçici kaplama kullanılarak sıcak-soğuk hassasiyetinin dengelenmesi sağlanır.18-20 yaş arasındaki bireylerin gelişim döneminde olması ve bu dönemlerde çenenin büyümesi ihtimali ile dişlerde aralanmalar olabileceği için uygulanması önerilmez.Zirkonyum kaplama tedavisi esnasında acı hissi olmaması için hastaya anestezi uygulanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliğinin metal destekli kaplamalara göre daha fazla olması sebebiyle diş etlerinde koyu bir renk oluşturmaz ve ileride metal kaplamalı porselen dişlerde olabilecek diş eti kenarından siyah renk yansıması gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Bunun yanı sıra zirkonyum diş kaplama da zirkonyumun ışığı geçirebilme özelliğiyle  dişlerde meydana gelebilen mat görüntü kaybolarak, dişlerin orjinal haline en yakın görünümü alması sayesinde daha sağlıklı, estetik, şeffaf ve daha doğal bir görünüm elde edilir. Zirkonyum kaplamanın estetik ve doğal bir görünüm sunmasının yanı sıra diş eti sağlınız açısından da önemlidir. Çünkü, zirkonyum diş kaplamalar diş etleriyle daha uyumludur ve zirkonyum diş kaplama yapılmış dişlerin etrafında ki diş etinde, diş eti hastalığı görülmesi olasılığı metal destekli diş kaplamalarına oranla daha düşüktür.

Zirkonyum diş kaplama, beyaz, sıcağa dayanıklı ve metale karşı alerjisi olan hastalar için ideal bir diş tedavisi çeşididir. Zirkonyum diş kaplamanın ışık geçirgenliği sayesinde mat görüntü kaybolarak, daha doğal ve daha estetik bir görünüm sağlar. Zirkonyum diş kaplama kullanan kişiler de sıcak soğuk hassasiyeti olmaz. Ayrıca, metal  dişlere göre sağlamlığı daha fazladır ve doğal görünümü sebebiyle ön dişlerde daha çok tercih edilir. Zirkonyum, sigara veya başka nedenler ile oluşan lekelenmeleri en aza indirir, ağuz kokusuna yol açmaz, diş eti sorunlarına sebep olmaz ve ağızda tat değişikliğine neden olmaz.

logo

Adres:Ege Plaza, Mevlana Bulvarı No:182 Kat:12 Daire:51
Telefon:(0312)286 80 82

Designed by Strategy Cube

Sohbet Başlatın
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button0312 286 80 82